מיהו דיאטן

דיאטן הוא מי שסיים תואר ראשון במדעי התזונה באחד משלושת המוסדות המוכרים ללימודי תזונה בארץ (פקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית, מכללת תל חי ומרכז אוניברסיטאי אריאל שבשומרון) או מוסד אקדמי מוכר בחו"ל, עבר הכשרה מקצועית של חצי שנה שכוללת התנסות קלינית בבתי חולים, בקופות החולים ובבריאות הציבור, ועבר בהצלחה את בחינת הרישוי של משרד הבריאות לקבלת תעודת תזונאי/דיאטן.

תפקיד הדיאטן הוא להתאים לאדם תכנית טיפול תזונתית במטרה לשפר את בריאותו ואיכות חייו. השיקולים הנלקחים במהלך בניית התכנית הם: מצב רפואי (לפי אבחנות רפואיות ובדיקות דם), מצב תזונתי (לפי שאלוני סיקור, לפי אנמנזה תזונתית מעמיקה, בדיקות אנטרופומטריות של משקל, גובה, היקפים, קפלי עור ועוד). חשוב להדגיש כי הדיאטן לוקח בחשבון גם את הרקע האישי של המטופל: מצבו הסוציו כלכלי של האדם, התרבות ממנה בא, המסוגלות שלו בתקופה הנוכחית וכמובן את רצונותיו של האדם. בניית תכנית תזונתית מתאימה היא לא פעם אתגר עבור איש המקצוע. לעתים קרובות, אדם סובל ממספר מצבים רפואיים שההמלצות התזונתיות עבורם סותרות (לדוגמה: אדם עם אי ספיקת כליות מוגבל בצריכת חלבון, מאידך הוא עלול להיות בתת תזונה שדורשת העשרת חלבון). במקרים אלו, הדיאטן מפעיל שיקול דעת קליני וקובע סדר קדימויות לאיזון הבעיות השונות.

מלבד בניית תכנית תזונתית, תפקיד הדיאטן גם ללוות את האדם שעבורו נבנתה התכנית. שינוי אורח חיים איננו משימה פשוטה. לראייה, למרות הידע הרב שנצבר לגבי החשיבות של תזונה נכונה ופעילות גופנית במניעה ובטיפול של מגוון מצבים בריאותיים, ונגישות המידע בעידן האינטרנט, שיעור התחלואה הכרונית נמצא בעליה.

כאן נכנסת לתמונה המיומנות הטיפולית של הדיאטן. דיאטנים עוברים כל העת הכשרה טיפולית ורוכשים כלים לעידוד והובלת שינוי התנהגותי בקרב המטופלים. דיאטנים רבים משתמשים במגוון כלים טיפוליים דוגמת ראיון מוטיבציוני, NLP,CBT, אימון ועוד על מנת לשכלל את המיומנות הטיפולית ולסייע לאנשים למצוא את הדרך הנכונה עבורם כדי להצליח לעשות שינוי ולהתמיד בו לאורך זמן.